Mikrokanalizacja to nowoczesna kanalizacja teletechniczna zapewniająca instalację kabli światłowodowych w sposób szybszy, efektywniejszy i tańszy od tradycyjnych, starszych sposobów. W tym artykule postaramy się przybliżyć czym jest mikrokanalizacja oraz z jakich elementów się składa. Dla łatwiejszego zobrazowania omawianych elementów oparliśmy się na produktach jednego z naszych partnerów firmy DURA-LINE.
Mikrokanalizacja stała się najbardziej popularną technologią budowy sieci światłowodowych w Polsce i na świecie. W naszym kraju jest to wiodąca technologia w projektach POPC, kanałach technologicznych czy inwestycjach własnych operatorów telekomunikacyjnych. Wyparcie przez mikrokanalizację standardowych rozwiązań opartych na rurach Opto (RHDPE40 lub 32mm) nastąpiło w sposób naturalny, ponieważ to ta technologia pozwala zaspokoić najpilniejsze potrzeby nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych – ciągły wzrost potrzebnej liczby włókien światłowodowych w każdej warstwie sieci oraz połączenie światłowodem wszystkich punktów końcowych instalacji
Zgodnie z normą IEC 60794-5-10, mikrorura odpowiednia do układania mikrokabli światłowodowych to mała, elastyczna, lekka tuba o średnicy zewnętrznej zwykle mniejszej niż 16 mm. Ponieważ standardowe rury osłonowe wg PN-EN 61386 rozpoczynają się od 25mm średnicy, przyjęto w Dura-Line, że mikrorury obejmują zakres średnic zewnętrznych od 4mm do 20mm. Instalacja mikrokabli odbywa się głównie metodą wdmuchiwania (ang. jetting) dlatego mikrokanalizacja musi być szczelna i wytrzymała na ciśnienie wewnętrzne minimum 15 bar. Mikrokable światłowodowe są delikatniejsze od standardowych, stąd też mikrorury muszą zapewniać ich odpowiednią ochronę. W tym przypadku kluczowe są wytrzymałość na uderzenie i na ściskanie
Pojedyncze mikrorury DuraMicro wykonane są z polietylenu wysokiej gęstości. Dzięki wewnętrznemu użebrowaniu i koekstrudowanej, poślizgowej warstwie wewnętrznej zredukowaliśmy do minimum współczynnik tarcia pomiędzy mikrorurą a mikrokablem. Współczynnik ten, bez użycia dodatkowych płynów poślizgowych (lubrykantów) jest mniejszy niż 0,1, co zapewnia optymalne odcinki wdmuchiwania. Dura-Line posiada w swojej ofercie trzy podstawowe grupy mikrorur: grubościenne DuraMicro DB do bezpośredniego układania w ziemi, cienkościenne DuraMicro DI do instalacji w istniejących rurociągach oraz nierozprzestrzeniające płomienia, niskodymowe DuraMicro LSHF do instalacji wewnątrzbudynkowych a także na mostach wiaduktach, czy w tunelach
Prefabrykowane wiązki mikrorur – różne konstrukcje dla różnych sposobów instalacji i warunków układania:
DuraMulti – najbardziej popularna wiązka grubościennych mikrorur w cienkim płaszczu z folii PE grubości 0,75mm. Głównie stosowana w wykopach otwartych. Może być również stosowana w przypadku instalacji w częściowo zajętej, pierwotnej kanalizacji teletechnicznej gdzie potrzebny jest produkt o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie i zgniatanie. Podstawową zaletą tej wiązki jest łatwość wykonywania odgałęzień i połączeń. Ponieważ mikrorury w wiązce są grubościenne nie wymagają dodatkowej osłony w gruncie. Można je łączyć bezpośrednio w gruncie standardowymi złączkami DuraFit ze zwróceniem uwagi na to, aby bezpośrednio przy złączce zasypka nie zawierała większych kamieni.
DuraPack – wiązka cienkościennych mikrorur w grubym płaszczu zewnętrznym, o okrągłym przekroju, również przeznaczona do bezpośredniego układania w ziemi. Wiązka DuraPack 7x10/8 jest najbardziej popularnym produktem przy budowie kanałów technologicznych w Polsce. Do jej podstawowych zalet należy wysoka wytrzymałość na ściskanie oraz na uderzenia. Dla uzyskania możliwości instalacji mikrokabli o jak największej liczbie włókien, w wiązce zastosowane są cienkościenne mikrorury. Z tego powodu, połączenia i odgałęzienia poza studzienkami wymagają dodatkowej osłony. W takim przypadku zalecamy zastosowanie dzielonych obudów z grupy PDC.
DuraSpeed – wiązka cienkościennych mikrorur w cienkim płaszczu z folii PE o grubości 0,5mm, do instalacji w istniejących rurociągach światłowodowych. Instalacja ta może odbywać się poprzez wdmuchiwanie (ang. jetting) lub zaciąganie mechaniczne. Oczywiście wdmuchiwanie jest metodą bardziej wydajną. Przy zwielokrotnianiu istniejących rurociągów RHDPE można też zastosować kilka pojedynczych mikrorur DuraMicro DI jednakże zastosowanie wiązki DuraSpeed powoduje, że procedura wdmuchiwania jest łatwiejsza, a uzyskiwane długości są dwa razy dłuższe
DuraDrill – wiązka grubościennych mikrorur w grubym, podwójnym płaszczu PE/PP. Wiązka nadaje się do bezpośredniej instalacji metodą przewiertu sterowanego (HDD). Dzięki wysokiej wytrzymałości na rozciąganie i zgniatanie, DuraDrill może być bezpośrednio zaciągany metodą przewiertu, bez dodatkowej rury osłonowej.
DuraFlat – płaska wiązka grubościennych mikrorur w cienkim płaszczu z folii PE. Idealny produkt do instalacji metodą „MicroTrenching”, polegającej na nacinaniu nawierzchni ulicy przy krawężniku i instalowaniu pionowo płaskiej wiązki mikrorur na głębokości 40-50cm. Metoda popularna jest w krajach gdzie skaliste podłoże powoduje, że standardowe wykopy otwarte są bardzo drogie (kraje skandynawskie, Włochy, Hiszpania)
DuraMulti LSHF – wiązka mikrorur do instalacji wewnątrzbudynkowych oraz na mostach i w tunelach. Płaszcz zewnętrzny oraz mikrorury wykonane są z tworzywa nierozprzestrzeniającego ognia oraz emitującego dym o niskiej gęstości. Nasze produkty odmiany LSHF posiadają najwyższą klasę odporności ogniowej wg dyrektywy CPR w Europie – B s1 d0
Całość uzupełnia szeroki zakres osprzętu, od prostych złączek i złączek redukcyjnych DuraFit, przez zatyczki DuraEnd Stop, złączki z przegrodami gazowymi DuraGasblock do wszelkiego rodzaju uszczelnień i obudów PDC. Wszystkie akcesoria przebadane są w zakładowych i niezależnych laboratoriach oraz sprawdzone na wielu budowach w całej Europie. To pozwala nam gwarantować ich niezawodne działanie przez wiele lat.
Firma Dura-Line, dzięki swemu wieloletniemu doświadczeniu w produkcji, jako światowy pionier technologii mikrokanalizacji stworzyła kompletny system dostosowany do aktualnych potrzeb sieci światłowodowych. Fabryka w Sochaczewie jest jednym z najnowocześniejszych zakładów na świecie produkującym mikrorury. Produkty produkowane w tym zakładzie dostarczane są zarówno na budowy w Polsce jak i do większości krajów europejskich.
Hurtownia EKOTEL jest wieloletnim partnerem w dystrybucji produktów DURA-LINE na terenie całej Polski. Dzięki swoim możliwościom logistycznym i stanom magazynowym jesteśmy w stanie szybko zareagować na pilne potrzeby klientów.
Poniżej zdjęcie z budowy kanału technologicznego przy DK12 z użyciem wiązki mikrokanalizacji DuraPack7x10/8:
Copyright 2015 by Ekotel. Wszelkie prawa zastrzeżone